Квитки онлайн
державний ІСТОРИКО-архітектурний заповідник
« назад до переліку

ЛЕВЕНДАЛЬДЕР - ФАЛЬШИВА МОНЕТА XVII ст.
 

  Давайте поговоримо про гроші…. а точніше про старовинні монети. Сподіваюсь буде цікаво. Адже нумізматична колекція Заповідника налічує понад 350 монет, які датуються від XII до ХХ століття.
   Серед монет, знайдених під час розкопок на території Хотинської фортеці, є доволі численна і дуже цікава група: фальшиві монети. Особливий інтерес серед підробок викликає половинка левендальдера (левка, левового талера).
  На уламку левка, знайденого в Хотині, чітко простежуються на аверсі зображення частини постаті рицаря в шоломі, навколо напис: MO ARG FRO…RIDTE. На реверсі – вціліло зображення передньої частини крокуючого вліво лева та напис: … DNONONMOVETUR… Вага уламку 16,22 г, початковий діаметр монети становив 4 см.
    Розглядаючи монету не відразу й зрозуміло чому вона фальшива. Але дослідження монети показали, що за своєю вагою уламок значно важчий (оригінал мав би вагу 13–13,8 г), тому що серцевина монети виготовлена із міді, і лише ззовні вкрита тонким шаром срібла. А далі ще цікавіше: написи мають деякі відмінності від оригінальних левендальдерів, зокрема, замість букви «Р» (у скороченні «PRO» — від слова «провінція») знаходиться «F», слова монетної легенди не розділені крапками. Все це вказує на те, що перед нами тогочасна фальшива монета.
   Хоча слід відзначити, що всі зображення та написи на уламку леведальдера з Хотина виконані досить майстерно і мало в чому поступаються оформленню оригінальних нідерландських повноцінних срібних монет. Це зразу ж наштовхує на думку про малоймовірність виробництва фальшивих монет приватними особами. Інша річ, якщо підробка монет здійснювалася на офіційних монетних дворах з належним устаткуванням.
   Цікаво, що в другій половині XVII ст., дійсно, активно діяв монетний двір, який випускав фальшиві левендальдери. Знаходився він у графстві Рітберг на території Вестфалії. Виготовлялися левендальдери з міді, а зверху вкривалися шаром срібла. До Хотина левендальдер графства Рітберг, потрапив разом з іншими монетами, але був розпізнаний, як неповноцінний грошовий знак та вилучений з обігу. Вважаємо, що це сталося не випадково. Очевидно в фортеці перебувала спеціальна особа, яка слідкувала за якістю грошових знаків і знищувала фальшиву монету.