Квитки онлайн
державний ІСТОРИКО-архітектурний заповідник
« назад до переліку

 

Найдавніша монета колекції –  молдавський  гріш, датований 1391р. Петру Мушата (1375-1391). Вважається, що Петру Мушат почав карбування монети в Сучаві після перенесення туди столиці в 1388 p. Варто зазначити, що саме з господарем  Петру  пов’язується входження Хотинської фортеці до молдавського князівства. Однак, молдавське князівство не мало власних запасів срібла, тому як сировина використовувались монети інших держав, відповідно, подібні  монети є дуже рідкісними знахідками. 

Поряд із молдавськими монетами у період Середньовіччя на грошовому ринку Буковини були й інші грошові знаки. Переважно це монети Польського королівства. Цікавими нумізматичними знахідками початку   XVI ст.  на території Хотинської фортеці є монети відкарбовані в Польщі та Литві.

Численні війни другої половини XVІІ ст., на території Молдови, безкінечні грабунки татарами, незліченні побори турків підірвали економіку Молдови та Буковини. Політична нестабільність, економічний хаос, відсутність ефективної правоохоронної системи, прозорість державних кордонів, корумпованість митної служби та низка інших причин зумовили поширення на грошовому ринку значної кількості фальшивої монети.

Особливо сприятливим для фальшивомонетників став початок масової емісії мідних шелягів-боратинок. Нескладна технологія їх карбування, доступність сировини, значний прибуток від реалізації підробок сприяли надзвичайному поширенню цього злочинного промислу. Не стали на перешкоді навіть жорстокі покарання, що застосовувались до осіб, які підробляли монету.

Особливий інтерес серед підробок знайдених на території Хотинської фортеці викликає половинка (монета, зламана навпіл) левендальдера (левка, левового талера українських писемних джерел) республіки Нідерландів.

Монети Османської імперії впродовж періоду з кінця XV до початку XIX ст. відігравали важливу роль у грошовому обігу Пруто-Дністровського межиріччя.

Обіг  монет Османської імперії,  під  протекторатом  якої  значний проміжок  часу знаходилось Молдавське князівство,  складав значну частину грошової системи. У XVIII ст. Хотинська фортеця і Хотинщина увійшли безпосередньо в склад Османської імперії, а отже знахідки турецьких монет є звичними.

Поява монет Російської імперії на території Хотинської нахіє пов’язана, перш за все, з російсько-турецькими війнами які переживав край протягом XVIII – поч. ХІХ ст. Так, в ході військових дій, у фортеці  тричі стояв російський гарнізон, а саме: в 1739 р., 1769 р., 1806 р.

В ході археологічних досліджень на території Хотинської фортеці, було знайдено 43  монети Російської імперії XVIII – поч. ХХ ст. різних номіналів.

Зараз музейна колекція нумізматики Заповідника налічує 238 одиниць зберігання

створення даної виставки є ознайомлення відвідувачів з нумізматичною колекцією Заповідника