Квитки онлайн
державний ІСТОРИКО-архітектурний заповідник

За час існування Заповідника Буковинським центром археологічних досліджень при Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, а також Чернівецькою філією ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України» проведено ряд археологічних досліджень на території комплексу споруд Хотинської фортеці. Так у 2003-2005 роках було досліджено турецьку мечеть початку ХVІІІ ст., яка зазнала значної руйнації в часи Другої Світової Війни.


В результаті розкопок 2008 – 2010 років у Привратному дворі замку було знайдено фундаменти в’їзної вежі ХV ст. Це дало можливість науковцям чіткіше визначити етапи розбудови Хотинського замку та поглибити знання про культурні нашарування фортеці, підготувати основу для проведення реставраційних і будівельних робіт. Результатом досліджень також стали нові цікаві артефакти, а саме: монети XVI – XIX ст., зразки люльок ХVІІ – ХVІІІ ст., предмети озброєння та побуту різних періодів. Цікавою стала і знахідка уламку бронзової гармати. В окрему групу знахідок слід віднести свинцеві пломби 1836–1875 рр., які дають можливість стверджувати, що навіть після офіційної втрати Хотинською фортецею свого оборонного значення вона ще деякий час використовувалась як військовий об’єкт.


Археологічні дослідження тривають щороку і тому досліджувані території постійно розширюються. Завдяки дослідженням поповнюються і фонди Заповідника, на даний час, в них перебуває майже 7 тис. предметів старовини.