Квитки онлайн
державний ІСТОРИКО-архітектурний заповідник
« назад до переліку

ХОТИНСЬКИЙ ГОЛОКОСТ
 

 

ХРОНІКА ХОТИНСЬКОГО ГОЛОКОСТУ

 

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. В цей день у 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Саме цей концентраційний табір став символом нацистських злочинів.

Злочини нацистів не оминули і наше місто. 22 червня 1941 р. розпочалась німецько-радянської війна. Частка єврейського населення Хотина на той момент складала 39%, близько 6700 чоловік. Переважно це були торговці, вчителі, медики, юристи тощо. Відчуваючи розправу, ще до окупації міста німцями, частина євреїв Хотина намагалась евакуюватись до Кам’янець-Подільського. Але переправа на Дністрі в с.Атаки уже була знищена німецькою авіацією. Уже 7 липня м.Хотин було окуповано німецько-румунськими військами. Румунська жандармерія розпочала заходи з реєстрації єврейського населення серед містян. Саме з цього моменту розпочався Голокост у нашому місті. Одразу усіх провідних членів єврейської громади зігнали до хотинської синагоги, всього близько 50 чоловік. Їх одразу було розстріляно. Серед них головний рабин Мордехай Ізраїль Тверський, з чорнобильської династії хасидів.

Для виконання своєї чорної справи в Хотин прибула німецька айнзатцкоманда 10b, яка в ніч з 7 на 8 липня розстріляла 150 євреїв-«комуністів».

 

8 липня 1941 р. розстріляно ще 180 євреїв, що добровільно не з’явились на реєстрацію та переховувались у місцевих жителів.

 

7-9 липня 1941 р. Основна маса євреїв була зібрана на території чоловічої гімназії (територія сучасної ЗОШ №5). З них одразу виокремили інтелігенцію – рабинів, вчителів, юристів, медиків. Люди, що не відносились до цих категорій намагались потрапити у цю групу, в надії, що їм вдасться врятуватись. Однак їх усіх одразу розстріляли.

 

10-13 липня. Масові розстріли євреїв на міській площі Хотина та кладовищі. За 3-4 дні було убито 2000 чоловік. Ось як про ці страшні події згадувала хотинчанка Шейва Школьник: «Когда они зашли сюда в Хотин, три дня убивали евреев. Мимо нашего дома, увидите – овраг, там дорога на кладбище, возили на подводах…, волосы у девчат такие длинные, красивые...». (для врятування єврейських дівчат, матері зав’язували їм голови хустками, щоб приховати чорне довге волосся).

 

1 серпня 1941 р. розпочинається переміщення євреїв до таборів в м.Сокиряни та Єдинцях (Молдова).Під час депортації було убито близько 500 осіб, які не могли самостійно дістатись до пункту збору. Спогади про ці події Сироти Юхима Йогановича. «Війна застала нас в Хотині. Евакуюватися не змогли, і нас, разом з усією ріднею погнали пішки в Атаки, а потім – в гетто в Секурянах, потім знову – Атаки, Копайгород, Шаргород, знову Копайгород. Так нас ганяли туди-сюди, відстрілюючи по дорозі слабких. Після двох місяців блукань привезли в Мурафу».

 

11 серпня 1941 р. в м. Сокирянах було сконцентровано 3800 хотинських євреїв, основну масу, яких згодом через Дністер перемістили до табору в с.Попівці Вінницької області.

 

У вересні 1941 р. окупаційна адміністрація створила хотинського гетто, в якому залишилось 559 чоловік – 20 сімей «спеціалістів». Умови прожиття в гетто були вкрай важкими. Межі гетто покидати було суворо заборонено. За непокору в найкращому разі могли сильно побити.

 

4 жовтня 1941 р. Депортація з м.Сокиряни до с.Попівці, Джурин, Лучинець,  Вінницької області, де були облаштовані концентраційні табори. Процес депортації з Сокирян було доручено очолити лейтенанту Августину Рошка із Римського жандармського легіону. Майор Драгулеску, комендант Хотинського жандармського легіону, повідомив йому, що «за наказом верховного керівництва» кволих осіб мають розстрілювати на місці.

 

Жовтень 1941 р. Єврейське гетто Хотина було ліквідоване, його мешканців також депортували до таборів.

 

 

 

 

 

СВІДЧЕННЯ ПРО ГОЛОКОСТ ЖИТЕЛІВ ЄВРЕЙСЬКОЇ ГРОМАДИ ХОТИНА

 

Вайсман Сруль Давидович

До приходу німців ніхто не намагався евакуйовуватися, тому під час окупації сім’я потрапила до табору в Попівцях, де перебували в жахливих умовах. У 1944 році їх звільнили і вони «пішли на батьківщину» в Хотин. Сестра і брати загинули в таборі, в якому і був він.

Вайсман С. Д. у своїх спогадах про гетто у Поповцях згадує: «Украинцы очень поддерживали нас. Почему украинцы поддерживали нас? Потому что они испытали голод 33-го года. И они так поддерживали евреев, насколько они могли. Насколько они могли.»

 

Вайсман (Меднік) Фаня Лейбівна

Була в гетто в Хотині, потім в таборі в Попівцях. Сестра Роза, бабця і дідусь по лінії батька загинули. Свідчить про насильство над її матір’ю Меднік Ганною Абрамівною у хотинському гетто. Ганну Абрамівну забрали у гетто вже вагітною: «Ей пришлось там рожать, и сильно избили ее там, потому что отец ночью пошел из-за предела этого гетто, чтоб где-то купить бутылочку молока для мамы, ну и кто-то это донес, и на второй день пришли и маму сильно били после родов, и то молоко разбили, вылили». Фаня Лейбівна уточнює, що її матір вдарили гвинтівкою у живіт. Коли почалися перейми, батько дитини – Меднік Лейб Аронович – привів повитуху. Немовля прожило декілька днів і загинуло.

Також згадує, що наїстися у таборі в Попівцях було неможливо: «Чтоб накушаться хлеба? Нет, не было. Если был кусочек, так его делили на целый день, чтобы укусить каждый раз кусочек.». Фаня Лейбівна розповідає про розпач своєї матері, коли вона не могла допомогти своїй голодній молодшій дитині: «Мама все время слезы проливала, что не может своим детям кусок хлеба дать. А меньшая сестричка, она была маленькая, кричала: «Мама, я хочу хлеба, я хочу хлеба. А мама сидела и плакала, что нет хлеба»».

 

Мєднік Хаїм Іцкович

Як тільки німці зайшли до Хотина, одразу ж почалися вбивства та знущання з єврейського населення. Сім’ю Хаїма, разом з сім’єю брата батька відправили етапом спочатку до Сокирян, потім до Могилева, а з Могилева – до Копайгорода, Вінницької області. Неподалік, у селі Попівці було створено гетто (табір). Там усі родичі й сам Хаїм залишилися до кінця окупації. Батько годував сім’ю – люди з села брали його до себе на роботу. Старший брат Янкель захворів та без лікування помер.

 

Фельдман Сруль Шейлович

Через деякий час після приходу німців, єврейських мешканців Малинців разом з євреями з навколишніх сіл та містечок зібрали в колони та погнали пішки через Сокиряни до Вінницької області. Охорона була переважно з румунів, які менш знущалися з людей, ніж німці. Але багато хто гинув в дорозі через голод, хвороби, знесилення. Саме по дорозі до табору вони втратили діда з боку матері, татових батьків та одну з сестер тата. З Малинців разом з ними вийшло ще кілька близьких сімей: старшого брата батька, молодшого брата, сестри з боку батька та матері, сім’ї сусідів - вони намагалися допомагати один одному, трималися разом. Табір був розташований на території складських приміщень, великі будівлі в кілька поверхів не опалювалися, дуже важко було діставати їжу. Три сім’ї, 18 людей – жили разом у великій кімнаті. Поруч було село «...я пробирался сквозь проволоку и ходил по селу просить хлеба… Я приносил вот такую передачу, так румыны меня один раз поймали – набили очень…».

 

Школьник Михайло Янкелевич (1927 р.н.)

Коли почалася війна, була спроба евакуації. Йшли пішки, але коли переправилися через Дністер, то дізналися, що на зустріч від Хмельницького йдуть німці. Повернулися додому. Через місяць усіх зібрали і погнали через Сокиряни (пробули там 2 місяці) далі у гетто. Таке «ходіння по муках» продовжувалося протягом півтора місяці. Багато хто помер по дорозі. Табір (гетто) був у Джурині. Звідти їх звільнила армія. В гетто була єврейська община, єврейські поліцаї та єврейський дитбудинок. «Все було як і в звичайному житті: і весілля були, і діти народжувалися. Але це був не початок, а кінець». З родини в гетто ніхто не загинув. Одразу після звільнення пішли додому.

 

Школьник Шейва Іцківна (1929 р.н. Шейва Медник)

Після перших розстрілів та пограбувань їх погнали у гетто до Попівців, де вони пробули у холоді та голоді аж до звільнення. Повернулися додому, дому вже не було. Бабцю і дідуся було вбито (в гетто, ймовірно німцями). Старший брат і дядько вмерли в гетто.

«А раз было такое, что платанэр??? ехал с Копайгород в Попивци. Ходили две девочки, красивые, и он захотел, извините, одну. Она удрала. То всех евреев выгнали на площадь, и он сказал, если не найдут эту девочку, всех убьют. Они упросили, сказали, что помогут. Я знаю, они получили, что-то, из Америки помощь... И упросили ее, она пошла с ними. И тогда утречком пускали всех в квартиры... А так бы нас...»

Питання. Она вернулась?

Да. Он только переспал с ней.

Питання. А кто уговаривал ее?

Из комитета, был же еврейский комитет.

Питання. Комитет уговаривал?

Да.

Питання. И часто такое бывало?

Один раз я помню…

 

Шнайдер Герш Мошкович (1925 р.н.)

До 40-го року жили під румунами, потім під росіянами. Коли почалася війна, всі землі швидко було окуповано. Однак, мало хто евакуювався, і сім’я залишилася в місті. Перше гетто було в Секурянах, потім табір у Кацмадах. Там загинув батько.

 

 

 

 

Використанні матеріали Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства. Картка інтерв’ю проекту «Єврейські долі України»

 

Чисельність єврейського населення Хотина 1930-1945 рр.

1910 р. - 9132 осіб

1930 р. - 5785 осіб

1941 червень – 6739 (мінімальна оцінка)

1941 вересень – 559 (20 «сімей спеціалістів» згодом вивезенні з міста)

1945 – 300 (переважно військовослужбовці радянської армії, що повернулись з фронту)